27 maj 2009

O mieszaninach słów kilka...


Na zajęciach dnia 22 maja na zajęciach z przedmiotów matematyczno- przyrodniczych, zajmowaliśmy się mieszaninami!
Mieszanina to połączenie dwóch lub więcej pierwiastków albo związków chemicznych, które po połączeniu zachowują swoje właściwości. Mieszaniny dzielimy na:
  • jednorodne- mieszanina, której składników nie można zobaczyć tzw. gołym okiemani za pomocą prostych przyrządów optycznych.
  • niejednorodne- mieszanina, której składniki możemy zobaczyć tzw. gołym okiem lub za pomocą prostych przyrządów optycznych.
Następnie wymieniliśmy kilka sposobów rozdzielania mieszanin (sendymentacja, dekandacja, destylacja, krystalizacja) i wykonaliśmy pewne ćwiczenia. Pierwsze polagało na podaniu przykładów (w przyrodzie i gospodarstwie domowym) mieszanin np. ciała stałego z cieczom, cieczy z gazem itd. Natomiast w drugim ćwiczeniu naszym zadaniem było m. in wymślenie dwóch sposobów ulepszenia: czajnika elektrycznego, szkolnej ławki, zamka patentowego do drzwi itd.

Po wykonaniu tych ćwiczeń wkonaliśmy doświadczenia. Każdy z nas miał przygotować wlosowane mieszaniny.

Co było nam potrzebne?

1. Około 20 zlewek lub słoiczków,
2. Woda,
3. Substancje: mleko, jajko, proszek do prania, glina, piasek, kakao, kreda, denaturat, płyn do mycia naczyń,
4. Mikroskop,
5. Szkiełka nakrwkowe,
6. Szkiełka Podstawowe,

Jaki był problem badawczy?

Jak dana mieszanina będzie "zachowywała się" pod mikroskopem?
oraz
Jak dana mieszanina będzie "zachowwać się" w zlewce?

Jaka była hipoteza?

Pod mikroskopem najciekawiej będą wyglądać (najlepiej j zobaczymy) mieszaniny jednorodne, natomiast w zlewce mieszaniny jednorodne stworzy: mleko, kakao, denaturat, płyn do mycia naczyń.


Jak przebiegało badanie?

Najpierw każdy z nas nalał do swoich zlewek troszkę wody, następnie dodał wylosowane substancje. Po dodaniu zamieszaliśmy, wstrząsnęliśmy i przygotowaliśmy preparaty mikroskopowe z mieszanin, których wygląd w powiększeniu najbardziej nas ciekawił ;). Następnie zakwalifikowalismy każda z mieszanin do jednorodnej lub niejednorodnej.

Jakie był nasze spostrzeżenia?

Po zmieszaniu jajka i wody powstał koloid, gdy zmieszano proszek do prania i wodę- mieszanina zaczeła się pienić.

Nasze wnioski!!!

Pod mikroskopem można zobaczyć tylko mieszaniny jenorodne.
Mieszaniny niejednorodne powstaną po zmieszaniu wody z gliną, piaskiem, kredy. Natomiast mieszaniny jednorodne powstaną po zmieszaniu wody z denaturatem, płynem do naczyń, mlekiem, kakaa. Po zmieszaniu wody z jajkiem lub proszkiem do prania powstanie koloid.



Na koniec wszystkie nasze mieszaniny (oprócz mieszaniny jajka i mleka- z powodów estetycznych w dalszej części badania ;))) przelaliśmy do jednego słoika, zakręciliśmy i odstawiliśmy na półkę. W ten sposób stworzyliśmy ścieki ;)

20 maj 2009

Acquire


15 maja, na zajęciach z przedsiębiorczości, nastała długo wyczekiwana chwila... a mianowicie GRA!!!!! ;))))
Kiedy już ją rozłożyliśmy, trzeba przyznać, wyglądała "groźnie" ;D Jednak później każdy z nas zaznajomił się z zasadami, troszkę pomyślał i wspólnymi siłami ją rozgryźliśmy ;) Wszystkim z nas gra bardzo się podoba i póki co nikt jeszcze nie został bankrutem ;) Po pierwszej rozgrywce "najbogatszym" graczem był nasz kolega Michał, jednak wszystkie poprzysiągłyśmy sobie w kolejnej rozgrywce go ograć ;)) Już nie możemy się doczekać kiedy zagramy ponownie ;)


Tak wygląda ACQUIRE po rozłożeniu ;))

13 maj 2009

Reakcje egzo- i endo- energetyczne

11 maja na zajęciach z nauki poznaliśmy reakcje endoenergetyczne, egzoenergetyczne, endotermiczne i egzotermiczne. Na początku zajęć zobaczyliśmy co słychać u naszych kryształów..i zostaliśmy mile zaskoczeni!! Kryształy wyszły nam ŚWIETNE!!!! Następnie wylaliśmy resztki roztworów, a nasze kryształy przenieśliśmy na szalki Petriego. Osuszyliśmy i porównaliśmy nasze kryształy z substancjami przed krystalizacją (nasza Pani kupiła sobie bajerancki aparat, więc zrobiła nam kilka bajeranckich zdjęć,które umieściliśmy na naszym blogu).
Następnym naszym zadaniem było wykonywanie reakcji termicznych i energetycznych. Przy doświadczeniu z tiosiarczanem sodu probówki "wariowały" raz stawały się ciepłe,a raz zimne. Duże uznanie w naszych oczach zdobył siarczan miedzi (II), gdyż pod wpływem ogrzewania stracił swój piękny, niebieski kolor. Jednak po dodaniu kilku kropel wody znów go odzyskał, a parowniczka zrobiła się gorąca.


Tak więc,...
Reakcja endoenergetyczna – reakcja chemiczna, która pochłania energię z otoczenia w dowolnej postaci.

Reakcja egzoenergetyczna – reakcja chemiczna, w wyniku której wyzwala się do otoczenia energia. w dowolnej postaci.

Reakcja endotermiczna to reakcja chemiczna, która posiada ujemny bilans wymiany ciepła z otoczeniem. Można też powiedzieć, że jest to reakcja, w której ciepło znajduje się po stronie substratów, albo inaczej która pochłania ciepło z otoczenia.

Reakcja egzotermiczna to reakcja chemiczna, która ma dodatni bilans wymiany ciepła z otoczeniem. Można też powiedzieć, że jest to reakcja, w której ciepło znajduje się po stronie produktów, albo inaczej która emituje ciepło.


Pod koniec zajęć, podczas sprzątania wpadliśmy na pomysł by zrobić własny roztwór...., a co z tego wyszło to nasza słodka tajemnica ;)))

Banki ;))


Dnia 8 maja, na zajęciach z przedsiębiorczości dowiedzieliśmy się czym są banki, co to prowizja, a co lokata i kredyt.
Bank... każdy z nas zapewne nie raz był w banku, każdy z nas z pewnością wie o to jest, ale wielu z nas nie potrafiłoby udzielić "fachowej" odpowiedzi na pytanie:

Jaka jest definicja "banku"?

A bank to przedsiębiorstwo wykonujące działalność polegającą na przyjmowaniu depozytów, udzielaniu kredytów, wydawaniu instrumentów pieniądza elektronicznego oraz innych czynności, określonych przepisami prawa i wymienionych w statucie banku.

A jakie są czynności bankowe i co to w ogóle jest?

Usługi świadczone przez banki są na gruncie prawa bankowego określane mianem czynności bankowych. Czynności bankowe dzielimy na:
  • czynności zastrzeżone wyłącznie dla banków (tzw. czynności bankowe sensu stricto):
    • przyjmowanie wkładów pieniężnych płatnych na żądanie lub w określonym dniu oraz prowadzenie rachunków tych wkładów
    • tworzenie i prowadzenie rachunków bankowych;
    • udzielanie kredytów;
    • udzielanie gwarancji i potwierdzanie akredytyw;
    • emisja bankowych papierów wartościowych;
    • organizowanie rozliczeń pieniężnych;
    • emitowanie instrumentów pieniądza elektronicznego;
    • inne czynności, które mocą przepisów prawa zostały zastrzeżone wyłącznie dla banków;
  • czynności dozwolone także niektórym podmiotom niebankowym (tzw. czynności bankowe sensu largo):
    • udzielanie pożyczek pieniężnych;
    • udzielanie poręczeń;
    • operacje wekslowe i czekowe, których przedmiotem są warranty;
    • terminowe operacje finansowe;
    • nabywanie i zbywanie wierzytelności (wierzytelności wymagalne mogą być sprzedawane w drodze przetargu lub na podstawie oferty publicznej);
    • czynności zlecone w związku z emisją papierów wartościowych;
    • przechowywanie przedmiotów, papierów wartościowych, usługi polegające na udostępnianiu skrytek sejfowych;
    • inne wymienione w ustawie;
A jak dzielimy banki?

Podstawowe rodzaje banków w systemie bankowym to:

  • bank centralny,
  • banki operacyjne (komercyjne, świadczące usługi tzw. klientowi masowemu)

Istnieje także podział banków ze względu na prawną formę działalności:

  • banki państwowe (przedsiębiorstwa państwowe);
  • banki spółdzielne
  • banki w formie spółek akcyjnych,

Bankami nie są spółdzielne kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK), choć często bywają z nimi (a zwłaszcza z bankami spółdzielczymi) mylone.


Każdy z nas był ciekaw, który bank na świecie jest największy, tak więc zaczęliśmy szperać po Internecie. I jak to się później okazało największym bankiem na świecie wg kapitału własnego jest amerykański bank "CITIGROUP", natomiast największym bankiem wg sumy bilansowej jest szwajcarski "UBS". Największymi bankami w Polsce są "PEKAO", "PEKAO BP" i "BPH".

Dowiedzieliśmy się, że kredyt bankowy polega na postawieniu przez bank do dyspozycji kredytobiorcy środków pieniężnych, który zobowiązuje się zwrócić je wraz z odsetkami w umownym terminie. Podstawowe cechy kredytu to:
  • Celowość, oznacza finansowanie przy użyciu kredytu bankowego konkretnego przedsięwzięcia,
  • Zwrotność, oznacza zobowiązanie do spłaty kwoty kredytu wraz z odsetkami w ustalonym terminie,
Lokata jest to umowa pomiędzy klientem a bankiem , w której klient udostępnia bankowi środki pieniężne (zakłada depozyt w banku) na określony czas. Otrzymując w zamian wynagrodzenie w postaci odsetek.




5 maj 2009

Plazmoliza

Dnia 27 kwietnia 2009 roku, na zajęciach matematyczno- przyrodniczych, dowiedzieliśmy się czym jest plazmoliza oraz jak posługiwać się mikroskopem.
W związku z dzisiejszym zagadnieniem wykonaliśmy pewne doświadczenie. Na początku rozkroiliśmy cebulę i każdy z nas "ściągnął" jedną z bardzo cieniutkich warstw cebuli, następnie tą warstwę przenieśliśmy na szkiełko podstawowe i "kropnęliśmy" na nią kroplę wody i zakryliśmy szkiełkiem nakrywkowym. Później oglądaliśmy nasze preparaty mikroskopowe pod mikroskopem ;), ale nie sądziliśmy, że zobaczymy KAŻDĄ KOMÓRKĘ cebuli!!!!!!!!!!!! To było naprawdę niesamowite ;-D
Następnym krokiem było sporządzenie roztworów sacharozy i chlorku sodu. Kiedy już sporządziliśmy roztwory, każdy z nas wykonał wszystkie wyżej wymienione czynności, jednak zamiast wody "nakropiliśmy" na nasze warstewki cebuli wykonanymi roztworami i.. udaliśmy się do mikroskopu ;).
Najpierw obejrzeliśmy preparat mikroskopowy z warstwą cebuli, która została "zakropiona" 15% roztworem sacharozy. Zaobserwowaliśmy, że w komórce "coś jest". A "to coś" było właśnie procesem plazmolizy.
Plazmoliza jest to zjawisko odstawania protoplastu od ściany komórkowej. Plazmolizę można zaobserwować w komórkach roślinnych po umieszczeniu ich w roztworze hipertonicznym. Zgodnie z prawami osmozy woda przenika przez plazmalemmę z komórki do roztworu, co powoduje odwodnienie komórki i kurczenie się cytoplazmy podstawowej.
Następnie obejrzeliśmy pod mikroskopem preparat mikroskopowy z warstwą cebuli, która została "zakropiona" 20% roztworem sacharozy. W tym przypadku cytoplazma jeszcze bardziej odstawała od ściany komórkowej.
Na końcu obejrzeliśmy preparat mikroskopowy z warstwą cebuli, która została "zakropiona" 20% roztworem chlorkiem sodu. I tym razem także zaobserwowaliśmy zjawisko plazmolizy.
W zależności od stopnia utraty wody wyróżnia się plazmolizę kątową, wklęsłą i wypukłą (graniczną).


Komórka skórki z łuski spichrzowej cebuli;
a)komórka, w której nie zachodzi proces plazmolizy
b) kątowa,
c) wklęsła,
d) wypukła