W związku z dzisiejszym zagadnieniem wykonaliśmy pewne doświadczenie. Na początku rozkroiliśmy cebulę i każdy z nas "ściągnął" jedną z bardzo cieniutkich warstw cebuli, następnie tą warstwę przenieśliśmy na szkiełko podstawowe i "kropnęliśmy" na nią kroplę wody i zakryliśmy szkiełkiem nakrywkowym. Później oglądaliśmy nasze preparaty mikroskopowe pod mikroskopem ;), ale nie sądziliśmy, że zobaczymy KAŻDĄ KOMÓRKĘ cebuli!!!!!!!!!!!! To było naprawdę niesamowite ;-D
Następnym krokiem było sporządzenie roztworów sacharozy i chlorku sodu. Kiedy już sporządziliśmy roztwory, każdy z nas wykonał wszystkie wyżej wymienione czynności, jednak zamiast wody "nakropiliśmy" na nasze warstewki cebuli wykonanymi roztworami i.. udaliśmy się do mikroskopu ;).
Najpierw obejrzeliśmy preparat mikroskopowy z warstwą cebuli, która została "zakropiona" 15% roztworem sacharozy. Zaobserwowaliśmy, że w komórce "coś jest". A "to coś" było właśnie procesem plazmolizy.
Plazmoliza jest to zjawisko odstawania protoplastu od ściany komórkowej. Plazmolizę można zaobserwować w komórkach roślinnych po umieszczeniu ich w roztworze hipertonicznym. Zgodnie z prawami osmozy woda przenika przez plazmalemmę z komórki do roztworu, co powoduje odwodnienie komórki i kurczenie się cytoplazmy podstawowej.
Następnie obejrzeliśmy pod mikroskopem preparat mikroskopowy z warstwą cebuli, która została "zakropiona" 20% roztworem sacharozy. W tym przypadku cytoplazma jeszcze bardziej odstawała od ściany komórkowej.
Na końcu obejrzeliśmy preparat mikroskopowy z warstwą cebuli, która została "zakropiona" 20% roztworem chlorkiem sodu. I tym razem także zaobserwowaliśmy zjawisko plazmolizy.
W zależności od stopnia utraty wody wyróżnia się plazmolizę kątową, wklęsłą i wypukłą (graniczną).

Komórka skórki z łuski spichrzowej cebuli;
a)komórka, w której nie zachodzi proces plazmolizy
b) kątowa,
c) wklęsła,
d) wypukła