27 maj 2009

O mieszaninach słów kilka...


Na zajęciach dnia 22 maja na zajęciach z przedmiotów matematyczno- przyrodniczych, zajmowaliśmy się mieszaninami!
Mieszanina to połączenie dwóch lub więcej pierwiastków albo związków chemicznych, które po połączeniu zachowują swoje właściwości. Mieszaniny dzielimy na:
  • jednorodne- mieszanina, której składników nie można zobaczyć tzw. gołym okiemani za pomocą prostych przyrządów optycznych.
  • niejednorodne- mieszanina, której składniki możemy zobaczyć tzw. gołym okiem lub za pomocą prostych przyrządów optycznych.
Następnie wymieniliśmy kilka sposobów rozdzielania mieszanin (sendymentacja, dekandacja, destylacja, krystalizacja) i wykonaliśmy pewne ćwiczenia. Pierwsze polagało na podaniu przykładów (w przyrodzie i gospodarstwie domowym) mieszanin np. ciała stałego z cieczom, cieczy z gazem itd. Natomiast w drugim ćwiczeniu naszym zadaniem było m. in wymślenie dwóch sposobów ulepszenia: czajnika elektrycznego, szkolnej ławki, zamka patentowego do drzwi itd.

Po wykonaniu tych ćwiczeń wkonaliśmy doświadczenia. Każdy z nas miał przygotować wlosowane mieszaniny.

Co było nam potrzebne?

1. Około 20 zlewek lub słoiczków,
2. Woda,
3. Substancje: mleko, jajko, proszek do prania, glina, piasek, kakao, kreda, denaturat, płyn do mycia naczyń,
4. Mikroskop,
5. Szkiełka nakrwkowe,
6. Szkiełka Podstawowe,

Jaki był problem badawczy?

Jak dana mieszanina będzie "zachowywała się" pod mikroskopem?
oraz
Jak dana mieszanina będzie "zachowwać się" w zlewce?

Jaka była hipoteza?

Pod mikroskopem najciekawiej będą wyglądać (najlepiej j zobaczymy) mieszaniny jednorodne, natomiast w zlewce mieszaniny jednorodne stworzy: mleko, kakao, denaturat, płyn do mycia naczyń.


Jak przebiegało badanie?

Najpierw każdy z nas nalał do swoich zlewek troszkę wody, następnie dodał wylosowane substancje. Po dodaniu zamieszaliśmy, wstrząsnęliśmy i przygotowaliśmy preparaty mikroskopowe z mieszanin, których wygląd w powiększeniu najbardziej nas ciekawił ;). Następnie zakwalifikowalismy każda z mieszanin do jednorodnej lub niejednorodnej.

Jakie był nasze spostrzeżenia?

Po zmieszaniu jajka i wody powstał koloid, gdy zmieszano proszek do prania i wodę- mieszanina zaczeła się pienić.

Nasze wnioski!!!

Pod mikroskopem można zobaczyć tylko mieszaniny jenorodne.
Mieszaniny niejednorodne powstaną po zmieszaniu wody z gliną, piaskiem, kredy. Natomiast mieszaniny jednorodne powstaną po zmieszaniu wody z denaturatem, płynem do naczyń, mlekiem, kakaa. Po zmieszaniu wody z jajkiem lub proszkiem do prania powstanie koloid.



Na koniec wszystkie nasze mieszaniny (oprócz mieszaniny jajka i mleka- z powodów estetycznych w dalszej części badania ;))) przelaliśmy do jednego słoika, zakręciliśmy i odstawiliśmy na półkę. W ten sposób stworzyliśmy ścieki ;)