26 kwi 2009

Rozpuszczalność, roztwory i stężenie procentowe


Na poniedziałkowych zajęciach z nauk matematyczno- przyrodniczych pracowały nie tylko umysły ale też i mięśnie ;DD Na początku zajęć odświeżyliśmy nasze wiadomości o roztworach, rozpuszczalności i stężeniu procentowym. Następnie przeszliśmy do wykonywania doświadczeń. Naszym zadaniem było przygotowanie roztwory nasyconego kilku związków chemicznych. Mięliśmy do dyspozycji:
  • siarczan (VI) miedzi (II)
  • tiosiarczan sodu
  • chlorek sodu (czyli sól kuchenna)
  • sacharozę (cukier)
  • siarczan (VI) glinowo- potasowy
Roztwór nasycony to roztwór, w którym nie można rozpuścić już więcej substancji. Każdy z nas wybrał sobie jeden ze związków chemicznych i przygotowywał jego roztwór nasycony. Po odmierzaniu substancji i dolaniu wody zaczęliśmy ogrzewać swoje mieszaniny i je mieszać. A kiedy dana substancja już się rozpuściła, należało ją przelać do słoiczka i zamocować patyk z nicią i guzikiem. Teraz należy tylko czekać kiedy zaczną wydzielać się kryształy ;))

17 kwi 2009

Państwo dla przedsiębiorców


Na dzisiejszych zajęciach dowiedzieliśmy się czym jest polityka regionalna, innowacja (oraz jej podział)oraz czym są dotacje i jak je uzyskać,a także zaznajomiliśmy się ze strukturą województw. A więc... Polityka regionalna to świadoma i celowa działalność centralnych organów władzy publicznej zmierzająca do regulowania międzyregionalnych propozycji regionu. Natomiast cele i zasady tej polityki określa narodowa strategia rozwoju regionalnego. Wtedy nasza Pani rzuciła hasło INNOWACJA i jak zwykle posypał się grad propozycji co do wyjaśnienia tego słowa, a gdy wszystkie nasze propozycje zebraliśmy do kupy, doszliśmy do wniosku, że innowacja to coś nowego wprowadzenie czegoś nowego; rzecz nowo wprowadzona; nowość; reforma. Innowacje dzielimy na:
  • innowacje technologiczne, a te na produktowe i procesowe
  • innowacje organizacyjne
  • innowacje marketingowe
Jednak pojawiło się przed nami pytanie " jak Państwo może pomóc przedsiębiorcom?". I tutaj w grę wchodzą dotacje. Przykładem, który najlepiej obrazuje "działanie" dotacji jest Unia Europejska. Dotacje unijne dają szansę gorzej rozwiniętym państwom na dogonienie państw Wspólnoty Europejskiej, gdyż pomimo tego, że UE jest jedną z najbogatszych sfer gospodarczych świata, to wciąż jeszcze występują znaczne różnice pomiędzy poszczególnymi państwami.


Warto napomknąć także, że 16 kwietnia otrzymaliśmy pewną tajemniczą paczkę ;DD. A w tej tajemniczej paczce znaleźliśmy... super, extra przyrządy laboratoryjne i niesamowity mikroskop!!!!!!!! Już nie możemy się doczekać kiedy będziemy pracować z mikroskopem oraz wykonywać doświadczenia z pomocą tych przyrządów ;DDDD

14 kwi 2009

Budowa nasiona rośliny jednoliściennej.

A- łupina nasienna
B- bielmo
C- liścień
D- zarodek

O kiełkowaniu słów kilka ;DD


Dnia 6 kwietnia na zajęciach omawialiśmy sobie kiełkowanie... może się wydawać bardzo proste, bo w końcu mamy nasionko, a ono po jakimś czasie kiełkuje i hyyyssss ... mamy roślinkę!!! A jednak nie! I właśnie na dzisiejszych zajęciach dowiedzieliśmy się czym jest kiełkowanie, a ponad to odpowiedzieliśmy sobie na kilka pytań ;DD

Kiełkowanie to pierwsza faza wzrostu zarodka znajdującego się w nasieniu, który, korzystając z zapasów pokarmowych nasienia, wyrasta w siewkę. przy czym najpierw wyrasta korzeń zarodkowy (kiełek), potem młody pęd z jednym lub dwoma liścieniami.

Jednak czym jest bielmo??
Bielmo jest tkanką spichrzową, gromadzącą materiały zapasowe dla rozwijającego się zarodka.

Co jest potrzebne do rozpoczęcia kiełkowania?
Do rozpoczęcia kiełkowania potrzebna jest woda, tlen i odpowiednia temperatura, a także, u niektórych gatunków, światło.

W poście powyżej przedstawiona jest budowa rośliny jednoliściennej;

Pod koniec zajęć wymienialiśmy się doświadczeniami związanymi z naszym "parapetowym ogródkiem". Bowiem tydzień temu zaczęliśmy prowadzić badania dotyczące rozwoju i wzrostu roślin w różnych warunkach. Każdy z nas wylosował badanie, które będzie prowadzić przez pewien okres czasu. Badamy m. in. to czy zasolenie podłoża ma wpływ na rozwój rośliny,czy sole mineralne mają wpływ na wzrost i rozwój roślinki, a także czy głębokość zasadzenia różnych nasion też odgrywa jakąś rolę w dorastaniu roślinki.

Kiedy pracy nie ma....



Bezrobocie. Na zajęciach z przedsiębiorczości poruszaliśmy właśnie ten problem. Dowiedzieliśmy się co to bezrobocie, jak je dzielimy, poznaliśmy jego przyczyny oraz skutki. Postaramy się teraz zręcznie to opowiedzieć ;DD

A więc... Bezrobocie jest zjawiskiem społecznym polegającym na tym, że część ludzi zdolnych do pracy i deklarujących chęć jej podjęcia nie znajduje faktycznego zatrudnienia z różnych powodów.Oto kilka przyczyn bezrobocia:
  • likwidacja niektórych gałęzi przemysłu
  • ograniczenie produkcji
  • brak informacji o miejscach pracy
  • brak mobilności
A oto niektóre skutki bezrobocia:
  • niewykorzystany nieproduktywny potencjał ludzki
  • spadek dochodów rodzin
  • zjawiska patologii społecznej: alkoholizm, narkomania
  • utrata kwalifikacji
Następnie dowiedzieliśmy się jak szukać pracy. Jak formułować ofertę gdy nie mamy doświadczenia zawodowego bądź też gdy mając pracę chcemy zmienić zawód.

Hej ho! Hej ho! Do pracy by sie szło..... ;))


Niedawno na zajęciach z przedsiębiorczości omawialiśmy temat pracy. Na początku otrzymaliśmy test: "Rozpoznawanie predyspozycji zawodowych", a po jego rozwiązaniu i odczytaniu wyników dowiedzieliśmy się do jakiej pracy mamy smykałkę ;) W naszej grupie wyniki były bardzo różnorodne.
Ale wracając do tematu... Czym jest praca?? Po co ją wykonujemy?? Co nam daje?? Odpowiedzi na te pytania przyszły nam dość szybko. Tak więc praca to celowa działalność człowieka prowadząca do wytworzenia dóbr materialnych lub kulturowych. Dowiedzieliśmy się także jaka powinna być praca... A praca powinna być:
  • sensowna, potrzebna, użyteczna
  • godna i wolna
  • dokładna
  • dobrze nagradzana
  • bezpieczna i dostosowana do właściwości człowieka
Natomiast zawód to zbiór zadań w danej dziedzinie, do których wykonywania niezbędne są określone umiejętności, wiadomości i cechy osobowości.

My i spółka ;DD


Całkiem niedawno na zajęciach dowiedzieliśmy się czym jest spółka. Zapytani na początku odpowiedzieliśmy, że spółka to takie coś co zakładają jakieś osoby.... hmmm.... jest w tym troszkę prawdy, jednak spółka to rodzaj działalności osób fizycznych lub prawnych oparty na umowie lub statucie, a mający na celu zazwyczaj prowadzenie działalności gospodarczej. Dowiedzieliśmy się również jak dzielimy spółki:
  • indywidualna działalność gospodarcza
  • spółka cywilna
  • spółka jawna
  • spółka partnerska
  • spółka komandytowa
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (czyli sławne ZOO ;DD)
  • spółka akcyjna
Poznaliśmy także wady i zalety każdej z nich oraz co należy brać pod uwagę przy wyborze formy działalności.
Pod koniec zajęć zastanowiliśmy się jaką spółkę najchętniej byśmy założyli, będąc przedsiębiorcami i wspólnie orzekliśmy, że najchętniej spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ;)